Esimesed terminid millega SEO maailmas kokku puututakse on Whitehat SEO ja Blackhat SEO ehk siis nö. lubatud ja lubamatu SEO.   Ilmselt on tegemist kõige olulisemate mõistetega SEO maailmas kuna Whitehat ja Blackhat SEO on reaalselt esimesed asjad millest kliendid rääkima hakkavad.  Kus kohast selline jaotus üldse tuleb SEO maailma?  Meid huvitab miks lahterdatakse SEO tehnikaid whitehat ja blackhat ehk lubatuks ja lubamatuks. Ühed kes vannuvad käsi piiblil, et nemad ei tee, pole teinud, ega hakka ka kunagi tegema Blackhat SEO-d ja teised kes kehitavad õlgu ja ütlevad, et mis iganes töötab see töötab.  Milles on erinevus. Vaatame Siis lähemalt mis on mis.

Whitehat SEO – klassi priimus.

Whitehat seo teenus on teenus mille osutamisel teenuse osutaja kasutab ainult lubatud võtteid.

Lihtne, siiras, arusaadav loosung.  Peabki olema sest google on selle loomisele kulutanud ilmselt miljoneid dollareid.  Whitehat ja Blackhat SEO on google enda kultiveeritud väljendid. Üks on valge, puhas, aus teine aga tume, hämar, keelatud.  Whitehat SEO aluseks, vundamendiks ja kõige ülemaks dokumendiks on Google Webmaster Guidlines.  Ehk Google poolt koostatud juhis kuidas kodulehe loojad peaksid kodulehe looma nii, et see oleks Googlele meelepärane.  Olen eestis viimasel ajal kohanud järjest rohkem SEO pakkujaid ja nö. spetsialiste kes alustavad iga oma esitlust väljendiga: Kasutame ainult lubatud SEO võtteid. Kasutame ome teenuse pakkumisel ainult google poolt soovitatud ja täiesti ohutuid meetodeid mis on kooskõlas Google Webmaster Guidline-ga.

Kolm küsimust:

Kes selle dokumendi koostas?                                                                                                  GOOGLE

Kes ei taha et tema tulemusi manipuleeritaks ?                                                                   GOOGLE

Seega kelle tulemusi on selle dokumendi järgi võimatu manipuleerida?                        GOOGLE

Seega valdav enamus eesti SEO teenuse pakkujatest pakub teenust selliselt nagu google seda soovib, ehk siis mitte toimivalt?!  Miks ma ütlen mitte toimivalt. Aga selle pärast, et google ainus soov SEO valdkonnas on soov hoida inimesi sellega tegelemast ja kes tegelevad siis tegelegu võimalikult ebaeffektiivselt.  Sellel on kaks põhjust, esiteks nii väldib ta oma otsingutulemuste kvaliteedi langust, mis on ka arusaadav ja teiseks nii väldib ta ADWORDSI raha liikumist kolmandatele teenusepakkujatele. Niikaua kui avalehele saamise ainus võimalus on ADWORDS niikaua saab raha google. Niipea kui ilmub alternatiivne ja soodsam moodus jääb raha Googlel saamata.  Nähes, et SEO teenus on populaarne ning selle summutamine pole võimalik lõigi Google suure meediakära saatel oma õpetuse kuidas SEO-d teha. ( hakkate juba aru saama miks ?) Google õpetus algab põhimõtteliselt ühese definitsiooniga mis on lubatud SEO ja mis on lubamatu SEO.  Vabas tõlkes kõlab see nii:

Keelatud on kõik tegevused mis on sooritatud otsingutulemuste parandamise eesmärgil (blackhat SEO)
Lubatud on kõik tegevused mis on sooritatud kasutajamugavuse parandamise eesmärgil (whitehat SEO)

Siia ka kogu selle dokumendi SEO väärtus lõppeb. Ma küsin, kuidas on võimalik parandada positsioone google otsingus kasutades selleks põhimõtteid mis on töötatud välja selleks et keegi ei saaks google positsioone omaalgatuslikult parandada? See on nagu spikerdamine. Kirjutatakse et lubatud on peast spikerdamine ja kõik muu on keelatud. Me oleme kõik koolis käinud, me saame aru, et spikerdamise eesmärk on leida moodus kuidas vähema vaevaga paremaid hindeid saada. Kuidas mitte lehekülgede kaupa valemeid pähe õppida. Kuidas pääseda aastaarvude tuupimisest. Vaevalt, et meist keegi oleks koolis spikerdanud õpetaja reeglite järgi. Ometi üritavad mõned aktivistid pakkuda meile SEO-d google reeglite järgi

Pähe õppimine ei ole spikerdamine, see ongi õppimine. Ja selle eest pole mõtet raha maksta SEO eksperdile.

BLACKHAT SEO – spikerdada või mitte.

Whitehat SEO ei ole SEO vaid SEO-st hoidumine. See on otse välja öeldes kliendile mitte mingit tulemust pakkuva teenuse müük kõiki teisi meetodeid keelatuks kuulutades. Tuleb tunnistada, et viimasel ajal ei viitsita isegi põhjendada miks üks või teine meetod või tehnika on google poolt keelatuks kuulutatud. Rusikareegel on, et kõik mis töötab tulemuste muutmisel kuulutatakse ruttu lubamatuks. Lisatakse juurde ränk hoiatus ja punkt. Ei mingit adekvaatset põhjendust. Aga kui need meetodid töötavad? Umbes nagu spikerdamise puhul. Kui teil on hea viis spikerdamiseks siis kas te kasutaksite seda kui teaksite et mitte keegi pole 10 aastat selle moodusega vahele jäänud?  Mäletate, kuidas õpetaja alati rääkis, et tema klassis ei ole võimalik spikerdada. Mida rohkem õpetaja seda rääkis seda lihtsam oli tegelikult spikerdamine. Nüüd me loomulikult mõistame, et õpetaja teadis ise väga hästi, et ta ei saa spikerdamist efektiivselt kontrollida ja seetõttu proovis teid heidutada seda tegemast. Ma näitan nüüd näpuga ilmselge järelduse suunas aga Googlega sarnasusi näed ?
Võibolla on sinu jaoks küsimus hoopis selles kas SEO on üleüldse eetiline?  Kui google seda ei luba siis kuidas seda üldse pakutakse? Need kes seda teenust pakuvad rikuvad seadust?   Jah rikuvad küll, sama palju kui sina kes sa keskooli keemia kontrolltöö vihikust maha spikerdasid. Sina kes sa juba 3 klassis said aru, et kui matemaatika tunnis vastust ei tea, siis vaata pinginaabri vastust. Sest seadus mida rikutakse on google enda peas ja mingit reaalset tagajärge väljaspol google kontorit sellel ei ole. Täpselt nagu klassis kehtivad seadused. Tohib raamatut kasutada, ei tohi. Tohib ringi vahtida või ei tohi. Lähed klassist välja ja kõik keelud jäävad õpetajaga sinna klassi. Spikerdamine ja SEO on sarnased nii paljus, et me võime seda kutsuda google spikerdamiseks.  Meie SEO agentuurina oleme otsinud kokku ja teinud selgeks kõik küsimused, kontrolltööd ja eksamid ning anname teile ette küsimused mida google küsib ja mis peavad selged olema.  See on nagu kontrolltöö mille küsimused te eelmine päev kätte saite.  Te lihtsalt teate mida õppida.  Keegi ei tea, et te teadsite küsimusi ette, te ei pea paberilt spikerdama, te lihtsalt õppisite õigeid asju.See pole isegi spikerdamine vaid õpiabi ….

Lõpetuseks tahaks tagasi tulla nende SEO firmade juurde kes avalikus ruumis ja tihti ka klientidega suheldes ennast püünele tõstes kõiki teisi Blackhatteriteks tembeldavad.  Miks küll?  Aga selle pärast, et  järjest rohkem inimesi on mõistnud, et peale hirmutamise, tembeldamise, lahterdamise ja  Google jutukeste edasirääkimise ei tule sellistelt ekspertidelt midagi.  Küsid kus on tulemused, küsid mille eest inimene teile maksab, saad vastuseks pika jutu sellest kuidas google kohe kohe kõik SEO pakkujad peale tema kinni paneb ja kuidas kõik teised on ebaeetilised ettevõtted. Jätan teile mõtlemiseks küsimuse: Kas ebaeetiline on küsida raha teenuse eest mida reaalselt ei osutatagi või on ebaeetiline osutada teenust mis ütleb millised 10 lehekülge 250st on vaja selgeks õppida ja millised mitte.